When:
February 9, 2018 all-day
2018-02-09T00:00:00-06:00
2018-02-10T00:00:00-06:00

District B-3
1Blair 201.5
2Wahoo 176.5
3Fairbury 148.0
4Wayne 119.0
5Norris 117.0
6Nebraska City 98.0
7Auburn 79.0
8Mount Michael Benedictine 67.0
9Fort Calhoun 53.5
10West Point-Beemer 47.0
11Hartington Cedar Catholic 42.0
12Platteview 32.0

106
Guaranteed Places
1st Place – Jalen Maher of Auburn
2nd Place – Reid Stracke of Nebraska City
3rd Place – Luke Bailey of Blair
4th Place – Liam Bova of Mount Michael Benedictine
1st Place Match
Jalen Maher (Auburn) 40-4, Jr. over Reid Stracke (Nebraska City) 34-9, Fr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Luke Bailey (Blair) 17-11, Jr. over Liam Bova (Mount Michael Benedictine) 29-12, Sr. (Dec 8-3)

113
Guaranteed Places
1st Place – Jackson Nielsen of Blair
2nd Place – Tyler Curtis of Fort Calhoun
3rd Place – Nick DeMonte of Platteview
4th Place – Tommy Whitaker of Mount Michael Benedictine
1st Place Match
Jackson Nielsen (Blair) 40-0, Jr. over Tyler Curtis (Fort Calhoun) 31-4, So. (Dec 14-7)
3rd Place Match
Nick DeMonte (Platteview) 34-13, So. over Tommy Whitaker (Mount Michael Benedictine) 34-12, Sr. (M. For.)

120
Guaranteed Places
1st Place – Hank Frost of Blair
2nd Place – Jarrett Cline of Mount Michael Benedictine
3rd Place – Carson York of Fairbury
4th Place – Logan Knobbe of West Point-Beemer
1st Place Match
Hank Frost (Blair) 24-5, So. over Jarrett Cline (Mount Michael Benedictine) 38-12, Jr. (Dec 5-0)
3rd Place Match
Carson York (Fairbury) 26-19, So. over Logan Knobbe (West Point-Beemer) 13-11, Sr. (Fall 2:26)

126
Guaranteed Places
1st Place – Walker Moore of Blair
2nd Place – Cameron Muhs of Wayne
3rd Place – Clayton Williams of Norris
4th Place – Garrett Johnson of Platteview
1st Place Match
Walker Moore (Blair) 40-2, Sr. over Cameron Muhs (Wayne) 37-9, Jr. (MD 13-3)
3rd Place Match
Clayton Williams (Norris) 33-17, Jr. over Garrett Johnson (Platteview) 36-15, So. (Dec 1-0)

132
Guaranteed Places
1st Place – Juan Vergara of Wayne
2nd Place – Austin Barnts of Fairbury
3rd Place – Zach Orton of Blair
4th Place – Jose Salazar of West Point-Beemer
1st Place Match
Juan Vergara (Wayne) 36-5, Jr. over Austin Barnts (Fairbury) 34-12, Sr. (Dec 10-4)
3rd Place Match
Zach Orton (Blair) 32-13, Sr. over Jose Salazar (West Point-Beemer) 8-4, Jr. (Fall 3:31)

138
Guaranteed Places
1st Place – Logan Slater of Fairbury
2nd Place – Hunter McClain of Blair
3rd Place – Ray Loftis of West Point-Beemer
4th Place – Peyten Walling of Wahoo
1st Place Match
Logan Slater (Fairbury) 40-9, Sr. over Hunter McClain (Blair) 29-15, Sr. (Dec 7-1)
3rd Place Match
Ray Loftis (West Point-Beemer) 41-4, Jr. over Peyten Walling (Wahoo) 36-14, So. (Dec 6-5)

145
Guaranteed Places
1st Place – Jordan Moyer of Nebraska City
2nd Place – Kole Ligouri of Auburn
3rd Place – Turner Korth of Hartington Cedar Catholic
4th Place – Liam Landauer of Blair
1st Place Match
Jordan Moyer (Nebraska City) 19-11, Jr. over Kole Ligouri (Auburn) 40-12, Jr. (Dec 5-3)
3rd Place Match
Turner Korth (Hartington Cedar Catholic) 34-9, Jr. over Liam Landauer (Blair) 29-17, Jr. (Fall 3:36)

152
Guaranteed Places
1st Place – Matthew Harvey of Norris
2nd Place – Josh Nuckolls of Wahoo
3rd Place – Humberto Almanza of Blair
4th Place – Ethan Koch of Hartington Cedar Catholic
1st Place Match
Matthew Harvey (Norris) 44-7, Sr. over Josh Nuckolls (Wahoo) 39-10, Sr. (SV-1 8-6)
3rd Place Match
Humberto Almanza (Blair) 27-12, Sr. over Ethan Koch (Hartington Cedar Catholic) 35-11, Jr. (Dec 6-2)

160
Guaranteed Places
1st Place – Rhett Trail of Nebraska City
2nd Place – Zane Bennett of Wahoo
3rd Place – Zachary Serna of Norris
4th Place – Berto Vergara of Wayne
1st Place Match
Rhett Trail (Nebraska City) 30-0, Sr. over Zane Bennett (Wahoo) 11-1, Jr. (Dec 6-1)
3rd Place Match
Zachary Serna (Norris) 36-16, Jr. over Berto Vergara (Wayne) 34-10, Sr. (Fall 2:12)

170
Guaranteed Places
1st Place – Dalton Lewis of Blair
2nd Place – Ace York of Fairbury
3rd Place – Tucker Hancock of Wahoo
4th Place – Tyler Pester of Norris
1st Place Match
Dalton Lewis (Blair) 38-4, Sr. over Ace York (Fairbury) 37-13, Jr. (Dec 11-9)
3rd Place Match
Tucker Hancock (Wahoo) 34-9, Sr. over Tyler Pester (Norris) 34-16, Sr. (Fall 3:36)

182
Guaranteed Places
1st Place – Seth Firmanik of Fairbury
2nd Place – Gavin Eason of Norris
3rd Place – Kole Bordovsky of Wahoo
4th Place – Ronnie Albertson of Fort Calhoun
1st Place Match
Seth Firmanik (Fairbury) 34-13, So. over Gavin Eason (Norris) 43-6, Sr. (Inj. 0:00)
3rd Place Match
Kole Bordovsky (Wahoo) 28-15, So. over Ronnie Albertson (Fort Calhoun) 24-11, Sr. (M. For.)

195
Guaranteed Places
1st Place – Sam Kolterman of Wahoo
2nd Place – Zach Reikofski of Fairbury
3rd Place – Trevor Rutcosky of Blair
4th Place – Dylan Meyer of Norris
1st Place Match
Sam Kolterman (Wahoo) 43-0, Jr. over Zach Reikofski (Fairbury) 43-7, Sr. (Fall 1:55)
3rd Place Match
Trevor Rutcosky (Blair) 29-16, Jr. over Dylan Meyer (Norris) 20-17, Fr. (Dec 7-2)

220
Guaranteed Places
1st Place – Jack Sutton of Wahoo
2nd Place – Joe Garcia of Fort Calhoun
3rd Place – Hunter Jorgensen of Wayne
4th Place – John Kerwood of Fairbury
1st Place Match
Jack Sutton (Wahoo) 45-1, Jr. over Joe Garcia (Fort Calhoun) 17-12, Jr. (Fall 0:00)
3rd Place Match
Hunter Jorgensen (Wayne) 23-8, Sr. over John Kerwood (Fairbury) 9-23, So. (Fall 0:53)

285
Guaranteed Places
1st Place – Mike Leatherdale of Wayne
2nd Place – Robert Liles of Auburn
3rd Place – Brandon Swahn of Wahoo
4th Place – Trent Grizzle of Fairbury
1st Place Match
Mike Leatherdale (Wayne) 24-9, Fr. over Robert Liles (Auburn) 37-10, Sr. (Fall 4:45)
3rd Place Match
Brandon Swahn (Wahoo) 24-8, So. over Trent Grizzle (Fairbury) 20-23, Sr. (Fall 1:46)

District C-3
1Arlington 166.0
2Logan View 163.0
3North Bend Central 146.5
4Syracuse 102.0
5Wood River 100.0
6Gibbon 95.5
7Tekamah-Herman 89.0
8Wakefield-Allen 74.0
9Superior 57.5
10Cross County/Osceola 53.0
11Doniphan-Trumbull 51.0
12Bishop Neumann 47.0
13Ponca 45.0
14Laurel-Concord-Coleridge 27.0
15Wisner-Pilger 21.0
16Winnebago 20.0

106
Guaranteed Places
1st Place – Hunter Gilmore of Arlington
2nd Place – Dru Mueller of Logan View
3rd Place – Carson Thompson of Wood River
4th Place – Spencer Bridgmon of Syracuse
1st Place Match
Hunter Gilmore (Arlington) 43-1, Fr. over Dru Mueller (Logan View) 37-7, Fr. (Dec 6-1)
3rd Place Match
Carson Thompson (Wood River) 35-18, Fr. over Spencer Bridgmon (Syracuse) 24-24, So. (Dec 8-5)

113
Guaranteed Places
1st Place – Luis Hernandez-Jimenez of Logan View
2nd Place – Drake Belville of Doniphan-Trumbull
3rd Place – Mason Witt of North Bend Central
4th Place – Trevor Cooley of Arlington
1st Place Match
Luis Hernandez-Jimenez (Logan View) 30-11, So. over Drake Belville (Doniphan-Trumbull) 30-13, Fr. (TF-1.5 4:19 (17-2))
3rd Place Match
Mason Witt (North Bend Central) 31-16, Sr. over Trevor Cooley (Arlington) 28-22, Fr. (Dec 6-4)

120
Guaranteed Places
1st Place – Brandon Schram of Tekamah-Herman
2nd Place – Cesar Sandoval of Wakefield-Allen
3rd Place – Usama Erickson of Superior
4th Place – Martin Valencia of Logan View
1st Place Match
Brandon Schram (Tekamah-Herman) 34-4, Jr. over Cesar Sandoval (Wakefield-Allen) 32-6, Jr. (Dec 4-1)
3rd Place Match
Usama Erickson (Superior) 11-4, Sr. over Martin Valencia (Logan View) 23-12, So. (Dec 12-5)

126
Guaranteed Places
1st Place – Austen Spike of Doniphan-Trumbull
2nd Place – Cristian Carranza of Cross County/Osceola
3rd Place – Lane Brown of Gibbon
4th Place – Hunter McNulty of Logan View
1st Place Match
Austen Spike (Doniphan-Trumbull) 34-15, Sr. over Cristian Carranza (Cross County/Osceola) 32-12, Sr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
Lane Brown (Gibbon) 43-6, Sr. over Hunter McNulty (Logan View) 28-11, Fr. (Fall 4:13)

132
Guaranteed Places
1st Place – Josh Miller of Arlington
2nd Place – Chase Smith of Gibbon
3rd Place – Beau Kaup of Logan View
4th Place – Bryce Reed of Cross County/Osceola
1st Place Match
Josh Miller (Arlington) 47-5, Fr. over Chase Smith (Gibbon) 41-4, Sr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Beau Kaup (Logan View) 25-11, Jr. over Bryce Reed (Cross County/Osceola) 24-17, Fr. (Dec 7-2)

138
Guaranteed Places
1st Place – Max Hughes of Syracuse
2nd Place – Evan Waddingto

This event has a Google Hangouts video call.
Join: https://plus.google.com/hangouts/_/apps.ruralradio.com/wrestling?hceid=YXBwcy5ydXJhbHJhZGlvLmNvbV9zdmgydDk2N3BmMGJtam9tbmJlN3MxZDM1c0Bncm91cC5jYWxlbmRhci5nb29nbGUuY29t.0tli4j7ad1r9t1mnb3o457hiq9&hs=121